конкурсний проект | competition project: ІI prize
зроблено для | made for: Конкурс от Агенція просторового розвитку та GIZ
у співпраці з | in collaboration with: Romea Muryn, Дар'я Боровик та Вадим Денисенко
розташування | location: Vinnitsa, Ukraine
площа | area: 10 452 m²
рік | year: 2019
Назва площі Перемоги занурює нас у події 75-річної давнини. Події, в яких маса людей об’єднала
зусилля для досягнення спільної мети, але політичний режим присвоїв це досягнення, демонструючи його як зразок власної величі. 

Думаючи про ту Велику Перемогу, які образи нам спадають на думку? 
... Солдат встановлює прапор на будівлю Бундестагу, пишні паради у Москві та Києві... Як так сталося, що одна з найбільших площ міста не асоціюється з Вінницею чи вінничанами?
Ми хочемо змінити парадигму уявлення про цей простір, з місця пам’яті про одну Велику Перемогу, на місце, яке асоціюється з щоденними маленькими перемогами вінничан та вінницької громади. Ми хочемо, щоб площа Перемоги належала вінничанам і слугувала простором для підтримки громади у її перемогах.
Перемога – це процес
Перемога зазвичай асоціюється з моментом святкування, переживанням спільного досягнення. Ми вважаємо більш сталим вважати перемогу процесом у якому емоції святкування є останнім етапом. Простір площі повинен підтримувати вінничан на кожному з етапів досягнення перемоги і, звичайно, мати можливість спільно святкувати досягнення.
Площа стає простором, де громада Вінниці спільно творить історію власних перемог і спільно їх святкує.
Історичні слої | historical layers
Площа Перемоги є однією з трьох великих площ проспекту Коцюбинського у Вінниці, тобто є частиною лінії вінницького «Корсо». Це означає, що площа повинна надавати користувачу ряд ключових функцій «Корсо» - культуру, дозвілля, комерцію, освіту, охорону здоров’я. Транзит лінією «Корсо» передбачає пріоритезацію громадського транспорту, пішохідних та велосипедних переміщень. В контексті всієї Вінниці вона вже є одним з ключових культурних хабів, оскільки має найбільший у місті концертний майданчик, розташований у Будинку офіцерів.
Архітектурний ансамбль площі сформовано здебільшого довоєнною архітектурою – Будинок офіцерів, будинок залізничників. Дисонуючою домінантою площі є висотна будівля Будинку побуту, що з’явилася на площі в 70-х і досі виконує функцію надання побутових послуг. На площі розташовано монумент, присвячений створенню військово-повітряних сил України. Історично, у післявоєнні роки на його місці розташовувався пам’ятник невідомому солдату, який прибрали через незадовільний технічний стан у 70-х роках.
Площа має високі показники шумового забруднення. Транспорт на площі є головним джерелом шуму, який поширюється рівномірно / циклічно від епіцентру - перехрестя проспекту Коцюбинського та вулиці Замостянської. Будинок офіцерів створює бар’єр і призводить до
комфортних акустичних умов в парку за ним.
Аналіз конверту тіней показав, що температурний режим площі дуже різниться через її планування. Будинок офіцерів повністю захищає від спеки площу перед ним. Задній двір Будинку офіцерів повністю засаджений деревами, що значно знижує перегрів даної ділянки. Найспекотніша точка площі - тераса перед будинком побуту Ювілейним. Ця зона потребує додаткового затінення та озеленення.
Зв'язність. Площа є важливим вузлом на шляху рекреаційного шляху Замостя до набережної та активного транспортного маршруту з залізничного вокзалу до центру міста. Важливо посилити обидва з них.
Доступність. Виявлення пішохідних підходів до площі дозволяє організувати простір таким чином, щоб не перешкоджати органічно сформованим пішохідним шляхам, а навпаки, підсилювати їх.
Комфорт для пішоходів. Головний пріоритет - комфорт для пішоходів. Адже це переважна більшість відвідувачів площі та найменш захищена група мобільності. Пішохідні потоки - каркас для створення нового дизайну.
Ідентичність площі формується тим, що там відбувається. Ми базуємось на існуючих програмах
Будинку Офіцерів (культура) та будинку побуту «Ювілейний» (комерція) та комбінуємо їх, даючи їм
змогу виходити за рамки будівель, на площу.
Відсутність доступу для авто. Ми обмежуємо доступ авто на площу, дозволяючи тільки проїзд спеціальної техніки. Таким чином, значно збільшуючи простір для користування людьми.
Зона активації громади. Ми вбачаємо велику цінність у використанні цього простору громадою, адже вважаємо, що саме площа Перемоги може стати точкою активації та створення сильної громади.
Павільйон. Ми зберегли візуальний зв'язок площі та прилеглих вулиць та розмістили павільйон на місці найкращого контакту, що робить його новим візуальним орієнтиром. Він знаходиться між двома різними за функцією просторами (культурним та комерційним) і допоможе активувати обидва з них. Появ обводнення сприятиме появі нових активностей на площі.
Різноманіття площі. Ми змінюємо масштаб площі до більш комфортного для людини масштабу завдяки вдалому зонуванні території. Зони за своїм характером відрізняються,  створюючи градієнт активності та часу перебування на площі, а різноманітність програм охоплює всі вікові групи.
В районі Замостя був розташований перший завод з виробництва силікатної цегли та черепиці в Російській імперії. Силікатні плити виготовлені на заводі, використовували для мощення тротуарів.
мощення вул. Замостянської під цеглу
мощення вул. Замостянської під цеглу
цегляна вінницька Вежа
цегляна вінницька Вежа
цегляний житловий будинок
цегляний житловий будинок
До 2030 року на проспекті Коцюбинського планується відновлення прямого трамвайного зв'язку площа Перемоги – залізничний вокзал. Появу трамвая пропрацьовували чотири команди в рамках
архітектурного конкурсу «Вінницька миля». Ми взяли за основу схему реорганізації перехрестя,
розроблену ЛКП «Інститут розвитку міста», оскільки вона поєднує в собі компактність перехрестя та ефективність з точки зору цілі розвитку вінницького «Корсо» - мінімум приватного транспорту, максимум громадського, велосипедного та пішохідного. Цей проект привабливий створенням компактної системи зупинок громадського транспорту, продуманим трасуванням велоінфраструктури, наявністю системи коротких пішохідних переходів, які забезпечують швидкий перетин і підвищують безпеку мешканців міста.
Транспортна схема 2022 (до появи трамваю на проспекті Коцюбинського). Площа сильно страждає від масштабної транспортної розв’язки на перетині проспекту Коцюбинського та
вулиці Замостянської. Пішоходи змушені долати довгі наземні переходи, приватний транспорт рухається хаотично, рух велосипедистів практично не врахований. В рамках реконструкції площі пропонується зробити дане перехрестя більш компактним та каналізувати рух транспорту за допомогою напрямних острівців і продуманої розмітки.
Павільйон-парасолька вміщає в себе:
Лекційний простір. Курація лекційного простору повинна забезпечувати мультидисциплінарність заходів. Масштаб заходів може змінюватись завдяки можливості розширення до відкритого простору-терас перед павільйоном. Озеро дає можливість проводити дебати, розмови на вулиці,
забезпечуючи сприятливий мікроклімат.
Простір для проведення воркшопів. Простір майстерні повинен бути доступним для всіх вікових груп з метою обміну між поколіннями і дискурсом діалогу про майбутнє Вінниці. Курація павільйону повинна бути запрограмована таким чином, щоб дати спільноті можливість  ініціанувати діяльність, а також відчувати себе причетним до подій, що відбуваються.
Виставковий простір. Виставковий простір повинен бути інтегрований у павільйон як спільна  платформа для досягнення маленьких перемог. Простір орієнтований на щільний пішохідний потік, що дає можливість максимального залучення громади.
Кафе та простір для громадських заходів. Кафе стане місцем для підтримки щоденної діяльності та довгострокового відвідування. На приклад, перерва на обід або кава-паузу під час очікування громадського транспорту. Крім того, він перетворюватиметься на місце проведення заходів різного масштабу, від національних подій до щотижневих заходів. Події, що відбуваються у Будинку Офіцерів, можуть використовувати площу та бути забезпеченими всім необхідним для організації заходу.
Для більш детального ознайомлення, завантажуй буклет проекту:
For more detales download project booklet:

більше проектів | more projects

Back to Top